Kontakt

Destination Halmstad består av avdelningarna Evenemang och möten, Turistservice, Halmstads Teater samt stödfunktionerna Administration och Marknad. På bolaget finns även arbetsgruppen Destinationsutveckling. VD för bolaget är Karolina Davidsson.

Är du osäker på vilken avdelning personen du söker tillhör? Scrolla ner på sidan så kommer alla anställda efter varandra. Du kan även nå oss via e-post destinationhalmstad@halmstad.se och telefon 035‑12 02 00.

Hitta till oss

Hela Destination Halmstad finns på Halmstads Teater. Halmstads Tourist Center besöker du i foajen med ingång via Halmstads Teaters huvudentré, Fredsgatan 5. Projektgruppen för SM-veckan har sitt projektkontor i lokaler med ingång en bit från Figarosalen. Övriga kontor finns på våning tre med ingång via Kungsgatan 25 för bokade besök. Spontana besök hänvisas till Halmstad Tourist Center och huvudentrén. Välkommen!

Klicka på ikonen i kartans övre högra hörn för att öppna i Google maps. För att visa och dölja olika lager, samt för att se parkeringsplatser och entréer klicka på ikonen i kartans övre vänstra hörn.

Ledning och administration

Administrationsavdelningen är en stödfunktion inom Destination Halmstad. Vid frågor kring registrering av evenemangöppnas i nytt fönster vänligen kontakta Halmstad Tourist Center035-12 02 00 eller info@tourist.halmstad.se.

Karolina Davidsson


Karolina Davidsson

VD Destination Halmstad
Mobil: 076-813 74 26
E-post: karolina.davidsson@halmstad.se

Sarah Forss


Sarah Forss

Chef Administration
Mobil: 070-234 35 29
E-post: sarah.forss@halmstad.se

Erica Lundberg


Erica Lundberg

Administratör
Mobil: 070-204 42 83
E-post: erica.lundberg@halmstad.se

Turistservice

Halmstad Turistservice hjälper dig att hitta ditt Halmstad. För frågor, inspiration, planering, logi- och biljettbokning når du oss på telefon eller mejl. Du kan också besöka oss på Halmstad Tourist Center på Fredsgatan 5 på Halmstads Teater. Dygnet runt kan du ta dela av inspirerande tips och guider på www.destinationhalmstad.seöppnas i nytt fönster samt chatta med oss under våra öppettider. Se våra öppettideröppnas i nytt fönster

Webbplats för besökare: www.destinationhalmstad.seöppnas i nytt fönster
Telefon: 035-12 02 00
E-post: info@tourist.halmstad.se

Malin Backe


Malin Backe
(fd Ågren)
Chef Turistservice
Projektledare destinationsutveckling, samt temaansvarig kultur
Mobil: 072-083 37 56
E-post: malin.m.backe@halmstad.se

Karin Jonasson


Karin Jonasson

Destinationssäljare
Tfn: 035-12 02 00 (växel)
E-post: karin.jonasson@halmstad.se

Anneli Wahlström


Anneli Wahlström

Destinationssäljare
Tfn: 035-12 02 00 (växel)
E-post: anneli.wahlstrom@halmstad.se

Johan Persson

Alexandra Kahts-Winje
Destinationssäljare
Temaansvarig mat
Mobil: 076-698 57 02
E-post: alexandra.kahts-winje@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson
Destinationssäljare
Temaansvarig natur, kust och hav
Mobil: 072-208 26 28
E-post: johan.persson@halmstad.se


Evenemang och möten

Avdelningen evenemang och möten är uppdelad i två områden: Halmstad Convention Bureau som värvar evenemang och möten samt Projekt och evenemang som genomför större evenemang.

Ann Johansson


Ann Johansson

Chef Evenemang och möten
Mobil: 070-670 75 84
E-post: ann.johansson@halmstad.se

Julia Jönsson


Julia Jönsson

Koordinator
Mobil: 070-553 74 28
E-post: julia.jonsson@halmstad.se

Halmstad Convention Bureau

Halmstad Convention Bureau värvar och utvecklar möten och evenemang. Vi stöttar dig som vill genomföra ett möte eller ett evenemang genom hela processen – från idé till genomförande och utvärdering. Oavsett om du är medlem i en organisation eller är en extern arrangör kan du få hjälp av oss. Vår service är kostnadsfri.

E-post: cvb@halmstad.se

Linda Hellring


Linda Hellring

Projektledare
Mobil: 070-665 25 71
E-post: linda.hellring@halmstad.se

Karin Prina


Karin Prina

Projektledare
Mobil: 070-812 50 25
E-post: karin.prina@halmstad.se

Projekt och evenemang

Projekt och evenemang arbetar just nu främst med SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 2021. År 2021 står Halmstad värd för SM-veckan för tredje gången. SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster arrangeras av Riksidrottsförbundetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster (RF) i samarbete med berörda specialidrottsförbund (SF) och en värdstad. Sveriges Televisionlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster (SVT) sänder SM-veckan i TV. Syftet med SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster är att under en veckas tid genomföra svenska seniormästerskap i olika idrotter på en och samma plats. SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster genomförs varje år på olika orter i Sverige.

E-post: smveckan@halmstad.se

Linus Engdahl


Linus Engdahl

Tf. Projektledare, SM-veckan 2021
Mobil: 070-280 56 29
E-post: linus.engdahl@halmstad.se

Johnny Ewerstein


Johnny Ewerstein

Projektledare, SM-veckan 2021
Sjukskriven



Lizette Hedkvist Sundsten

Lizette Hedkvist Sundsten
Logistikansvarig, SM-veckan
Telefon 070-332 89 75
E‑post lizette.hedkvist.sundsten@halmstad.se


Christian Westerling
Kommunikationsansvarig
Mobil: 079-065 38 64
E-post: christian.westerling@halmstad.se

Emma Kiander
Volontärsansvarig
Mobil: 079-067 04 97
E-post: emma.kiander@halmstad.se

Halmstads Teater

Halmstads Teater erbjuder ett rikt program av föreställningar. På Halmstads Teater arrangeras även konferenser och möten – stora som små.

Webbplats: www.halmstadsteater.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: halmstadsteater@halmstad.se

Henrik Drakenberg


Henrik Drakenberg
Chef Halmstads Teater
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: henrik.drakenberg@halmstad.se

Mikael Sällstrom


Mikael Sällström
Scenmästare
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: mikael.sallstrom@halmstad.se

Victor Svensson

Victor Svensson
Tekniker
Telefon: 035‑13 73 90 (växel)
E‑post: victor.svensson@halmstad.se


Samir Katadzic


Samir Katadzic
Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: samir.katadzic@halmstad.se

Åsa Nilsson


Åsa Nilsson
Bokningskoordinator konferens
Telefon 035-13 73 90 (växel)
E-post: asa.nilsson@halmstad.se

Patrik Sköld


Patrik Sköld

Bokningskoordinator föreställningar och specialevenemang, samt ansvarig servering
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: patrik.skold@halmstad.se

Eva Nilsson


Eva Nilsson

Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: eva.nilsson2@halmstad.se

Åsa Elofsson


Åsa Elofsson

Kommunikatör
Mobil: 070-60 19 467
E-post: asa.elofsson@halmstad.se

Carina Nilsson


Carina Nilsson

Bokningskoordinator föreställningar
Föräldraledig


Marknad

Marknadsavdelningen planerar och genomför kommunikationsinsatser och kampanjer i samarbete med övriga avdelningar i syfte att stärka Halmstads varumärke.

Marcus Andreasson


Marcus Andréasson
Chef Marknad
Mobil: 072-150 35 22
E-post: marcus.andreasson@halmstad.se

Lisa Berggren


Lisa Berggren

Kommunikatör
Mobil: 073-387 77 43
E-post: lisa.berggren@halmstad.se

Lasse Partanen


Lasse Partanen

Kommunikatör
Mobil: 070-844 56 41
E-post: lasse.partanen@halmstad.se

Åsa Elofsson


Åsa Elofsson

Kommunikatör
Mobil: 070-60 19 467
E-post: asa.elofsson@halmstad.se

Mikael Börner


Mikael Börner

Kommunikatör
Mobil: 076-697 62 21
E-post: mikael.borner@halmstad.se

Camilla Axelsson

Johan Larsson Jufvas
Projektledare destinationsutveckling
Projektledare Golfhuvudstaden
Mobil: 073-049 35 01
E-post: johan.larsson.jufvas@halmstad.se

Camilla Axelsson


Camilla Axelsson
Föräldraledig



Destinationsutveckling

Att aktivt utveckla en destination ger tydliga vinster för samhället i stort. Turismen är en stark tillväxtbransch – som dessutom skapar nya arbetstillfällen med stark lokal förankring. Läs mer om hur vi arbetar med destinationsutveckling och Halmstads Besöksnäringsstrategi – strategi 2030.

E-post: destinationsutveckling@halmstad.se

Malin Backe


Malin Backe
(fd Ågren)
Projektledare destinationsutveckling, samt temaansvarig kultur
Chef Turistservice
Mobil: 072-083 37 56
E-post: malin.m.backe@halmstad.se

Camilla Axelsson

Johan Larsson Jufvas
Temaansvarig sport och hälsa
Projektledare Golfhuvudstaden
Mobil: 073-049 35 01
E-post: johan.larsson.jufvas@halmstad.se

Johan Persson

Alexandra Kahts-Winje
Temaansvarig mat
Destinationssäljare
Mobil: 076-698 57 02
E-post: alexandra.kahts-winje@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson
Temaansvarig natur, kust och hav
Destinationssäljare
Mobil: 072-208 26 28
E-post: johan.persson@halmstad.se

Juli Jönsson


Julia Jönsson
Koordinator
Mobil: 070-553 74 28
E-post: julia.jonsson@halmstad.se

Camilla Axelsson


Camilla Axelsson
Föräldraledig