Kontakt

Destination Halmstad består av avdelningarna Evenemang och möten, Turistservice, Halmstads Teater samt stödfunktionerna Administration och Marknad. På bolaget finns även arbetsgruppen Destinationsutveckling. VD för bolaget är Karolina Davidsson.

Är du osäker på vilken avdelning personen du söker tillhör? Scrolla ner på sidan så kommer alla anställda efter varandra. Du kan även nå oss via e-post destinationhalmstad@halmstad.se och telefon 035‑12 02 00.

Hitta till oss

Hela Destination Halmstad finns på Halmstads Teater. Halmstads Tourist Center besöker du i foajen med ingång via Halmstads Teaters huvudentré, Fredsgatan 5. Övriga kontor finns på våning tre med ingång via Kungsgatan 25 för bokade besök. Spontana besök hänvisas till Halmstad Tourist Center och huvudentrén. Välkommen!

Klicka på ikonen i kartans övre högra hörn för att öppna i Google maps. För att visa och dölja olika lager, samt för att se parkeringsplatser och entréer klicka på ikonen i kartans övre vänstra hörn.

Ledning och administration

Administrationsavdelningen är en stödfunktion inom Destination Halmstad. Vid frågor kring registrering av evenemang Öppnas i nytt fönster. vänligen kontakta Halmstad Tourist Center035-12 02 00 eller info@tourist.halmstad.se.

Karolina Davidsson


Karolina Davidsson

VD Destination Halmstad
Mobil: 0768-13 74 26
E‑post: karolina.davidsson@halmstad.se

Sarah Forss


Sarah Forss

Chef Administration
Mobil: 0702-34 35 29
E‑post: sarah.forss@halmstad.se

Erica Lundberg


Erica Lundberg

Administratör
Mobil: 0702-04 42 83
E‑post: erica.lundberg@halmstad.se

Turistservice

Halmstad Turistservice hjälper dig att hitta ditt Halmstad. För frågor, inspiration, planering, logi- och biljettbokning når du oss på telefon eller mejl. Du kan också besöka oss på Halmstad Tourist Center på Fredsgatan 5 på Halmstads Teater. Dygnet runt kan du ta dela av inspirerande tips och guider på www.destinationhalmstad.se Öppnas i nytt fönster. samt chatta med oss under våra öppettider. Se våra öppettider Öppnas i nytt fönster.

Webbplats för besökare: www.destinationhalmstad.se Öppnas i nytt fönster.
Telefon: 035-12 02 00
E-post: info@tourist.halmstad.se

Camilla Axelsson

Camilla Axelsson
Chef Turistservice & Destinationsutveckling
Projektledare Golfhuvudstaden
Mobil: 0729-74 33 59 
E-post: camilla.axelsson@halmstad.se

Karin Jonasson


Karin Jonasson

Destinationssäljare
Ansvarig biljettreodvisningar
Mobil: 0766-98 56 82
E‑post: karin.jonasson@halmstad.se

Anneli Wahlström


Anneli Wahlström

Destinationssäljare
Ansvarig biljettavtal och arrangörskontakter
Mobil: 0766-98 56 94
E‑post: anneli.wahlstrom@halmstad.se

Johan Persson

Alexandra Kahts-Winje
Destinationssäljare
Destinationsutvecklare – temaansvarig mat, kultur 
Mobil: 0766-98 57 02
E‑post: alexandra.kahts‑winje@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson
Destinationssäljare
Destinationsutvecklare – temaansvarig natur, kust och hav
Mobil: 0722-08 26 28
E‑post: johan.persson@halmstad.se

Malin Backe


Malin Backe
(fd Ågren)
Föräldraledig



Evenemang och möten / Halmstad Convention Bureau

Avdelningen evenemang och möten är uppdelad i två områden: Halmstad Convention Bureau som värvar evenemang och möten samt Projekt och evenemang som genomför större evenemang. Vi stöttar dig som vill genomföra ett möte eller ett evenemang genom hela processen – från idé till genomförande och utvärdering.

E-post: cvb@halmstad.se

Ann Johansson


Ann Johansson

Chef Evenemang och möten
Mobil: 0706-70 75 84
E‑post: ann.johansson@halmstad.se

Julia Jönsson


Julia Jönsson

Koordinator
Mobil: 0705-53 74 28
E‑post: julia.jonsson@halmstad.se

Linda Hellring


Linda Hellring

Projektledare – Halmstad Convention Bureau
Mobil: 0706-65 25 71
E‑post: linda.hellring@halmstad.se

Karin Prina


Karin Prina

Projektledare – Halmstad Convention Bureau
Mobil: 0708-12 50 25
E‑post: karin.prina@halmstad.se

Johnny Ewerstein


Johnny Ewerstein

Projektledare
Mobil: 0702-34 02 41
E‑post: johnny.ewerstein@halmstad.se

Halmstads Teater

Halmstads Teater erbjuder ett rikt program av föreställningar. På Halmstads Teater arrangeras även konferenser och möten – stora som små.

Webbplats: www.halmstadsteater.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: halmstadsteater@halmstad.se

Henrik Drakenberg


Henrik Drakenberg
Chef Halmstads Teater
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: henrik.drakenberg@halmstad.se

Mikael Sällstrom


Mikael Sällström
Scenmästare
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: mikael.sallstrom@halmstad.se

Victor Svensson

Victor Svensson
Tekniker
Telefon: 035‑13 73 90 (växel)
E‑post: victor.svensson@halmstad.se


David Sjöwding


David Sjöwding
Tekniker
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E‑post: david.sjowding@halmstad.se

Samir Katadzic


Samir Katadzic
Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: samir.katadzic@halmstad.se

Åsa Nilsson


Åsa Nilsson
Bokningskoordinator konferens
Telefon 035-13 73 90 (växel)
E-post: asa.nilsson@halmstad.se

Patrik Sköld


Patrik Sköld

Bokningskoordinator föreställningar och specialevenemang, samt ansvarig servering
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: patrik.skold@halmstad.se

Carina Nilsson


Carina Nilsson

Bokningskoordinator föreställningar
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: carina.nilsson1@halmstad.se

Lizette Hedkvist Sundsten

Lizette Hedkvist Sundsten
Bokningskoordinator föreställningar
Marknadskoordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E‑post: lizette.hedkvist.sundsten@halmstad.se

Eva Nilsson


Eva Nilsson

Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: eva.nilsson2@halmstad.se

Marknad

Marknadsavdelningen planerar och genomför kommunikationsinsatser och kampanjer i samarbete med övriga avdelningar i syfte att stärka Halmstads varumärke.

Marcus Andreasson


Marcus Andréasson
Chef Marknad
Mobil: 0721-50 35 22
E-post: marcus.andreasson@halmstad.se

Lisa Berggren


Lisa Berggren

Kommunikatör
Mobil: 0733-87 77 43
E-post: lisa.berggren@halmstad.se

Lasse Partanen


Lasse Partanen

Kommunikatör
Mobil: 0708-44 56 41
E-post: lasse.partanen@halmstad.se

Åsa Elofsson


Åsa Elofsson

Kommunikatör
Mobil: 0706-01 94 67
E-post: asa.elofsson@halmstad.se

Ellinor Huisman


Ellinor Huisman

Kommunikatör
Mobil: 0766-97 62 21
E-post: ellinor.huisman@halmstad.se

Mikael Börner


Mikael Börner

Föräldraledig

 

Destinationsutveckling

Att aktivt utveckla en destination ger tydliga vinster för samhället i stort. Turismen är en stark tillväxtbransch – som dessutom skapar nya arbetstillfällen med stark lokal förankring. Läs mer om hur vi arbetar med destinationsutveckling och Halmstads Besöksnäringsstrategi – strategi 2030.

E-post: destinationsutveckling@halmstad.se

Camilla Axelsson

Camilla Axelsson
Chef Turistservice & Destinationsutveckling
Projektledare Golfhuvudstaden
Mobil: 0729-74 33 59
E-post: camilla.axelsson@halmstad.se

Johan Persson

Alexandra Kahts-Winje
Destinationsutvecklare – Temaansvarig mat, kultur
Destinationssäljare
Mobil: 0766-98 57 02
E-post: alexandra.kahts-winje@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson
Destinationsutvecklare – Temaansvarig natur, kust och hav
Destinationssäljare
Mobil: 0722-08 26 28
E-post: johan.persson@halmstad.se

Juli Jönsson


Julia Jönsson
Koordinator
Mobil: 0705-53 74 28
E-post: julia.jonsson@halmstad.se

Malin Backe


Malin Backe
(fd Ågren)
Föräldraledig