Elektroakustisk konsert med Edoardo Gastaldi & Davide Fasiello
- Konst och utställning
- Kultur och historia
- Musik och konsert
De italienska pianisterna, ambientkompositörerna och skribenterna Edoardo Gastaldi och Davide Fasiello gästar Oskarströmsmagasinen för att ge oss sin tolkning av magasinen, omgivningarna och konsten. Davide Fasiellos musik bygger på minnesfragment och blir ett sätt att både uppleva och återspegla världen runtomkring oss. Edoardo Gastaldi arbetar med ljudlandskap (på engelska: soundscapes) och kombinerar sitt intresse för vetenskap och ljudbilder i sin musik. De bägge är dessutom aktiva som skribenter och driver webbmagasinet Modern Classical Music, där de intervjuar kompositörer och musiker inom det neoklassiska fältet om deras drivkrafter, idéer och ljudvärldar.
Sommaren 2026 öppnar vi upp de vackra godsmagasinen i Oskarström med en konstutställning med den ansedda amerikanska konstnären Pat Perry, samt ett offentligt verk i den blivande skulpturparken av konstnären Fredrik Norén. Välkomna att ta del av utställningen och platsen! Här finns även en konstpedagogisk verkstad och en museishop där du kan bland annat kan köpa våra populära ekologiska jutekassar, böcker av författare vi arbetar med, affischer och stickers.
Efter besöket rekommenderar vi en promenad genom bokskogskullen bakom magasinen, ner till vattnet i Nissan och sedan vidare för en fika hos våra grannar Feldts på Skolberget och lite vintageshopping hos våra andra grannar Herrgård vintage, Loppisligan eller Bruk17.
Kontakt och plats
Mer av Halmstad
-
Natur och friluftsliv
Ahh. Den där Halmstadluften. Fylld av dofter… -
Mat och dryck
Mat och dryck är inte bara mat och dryck.… -
Kultur och historia
I Halmstad levererar vi både kultur och historia… -
Sport och aktiviteter
Vill du röra på dig? Ha fart och fläkt? Men… -
Bad och kustliv
Skimrande hav och färgrika solnedgångar.…