Frukost med Lena Maria

Evenemanget har passerat
  • Guidade turer och föreläsningar
  • Mat och dryck
lördag 18 juli 2026, 09.00–11.00
Gullbrannagården

Frukost med Lena Maria utifrån temat: ”Kan man vara hel fast man saknar en del?” Anmälan här 

Livet blir aldrig som man tänkt sig – det kan bli bättre! Lena Maria är sångerska, författare och inspiratör från Småland, mångkonstnären som inte lämnar någon oberörd. Hon föddes utan armar och med ett ben kortare än det andra, men har genom sitt liv blivit en förebild för många – inte minst genom sin musik och sin positiva livssyn. 20 år gammal blev hon känd genom SVTs dokumentär ”Målet i sikte”. Hon slog igenom internationellt vid Paralympics i simning i Seoul 1988, men det är som artist hon blivit mest känd, med ca 80 turnéer som sångerska i Asien, ca 50 CD/DVD. Hon är också erkänd konstnär i Mun- & Fotkonstnärerna och har även blivit Manga figur i Japan.

I Januari 2008 fick Lena Maria ta emot medaljen av 8:e storleken av Hans Majestät Konungen, med Kungahusets motivering; ”För framstående gärning som artist och idrottskvinna samt som förebild för människor inom och utom Sverige”. Och sedan hon var gäst hos Ingvar Oldsberg i Här är ditt liv, 2010, har hon varit flitig anlitad både som föreläsare och sångerska.
Lena Maria delar med sig av sina sånger, erfarenheter, anekdoter och berättelser från sitt liv. Med utgångspunkten att vi alla är unika med olika talanger och kvaliteter smittar hon sin omgivning att våga vara sig själv och se de möjligheter vi har. Med sin varma röst och sina innerliga texter förmedlar hon hopp, livsglädje och tro. Ett inspirerande och nära möte som berör alla som får ta del av Lena Marias historia.


Priset är 150 kr, Betalning via swish på plats. (möjlighet för kort och kontant betalning finns också)

Kontakt och plats

Plats: Gullbrannagården
Adress: Gullbrannagården 200, 305 96 Eldsberga, Sweden
Telefon: 0035-241 21 00
Arrangör: Gullbrannagården

Mer av Halmstad